Luxor Egiptuses

Luxor on koduks mõnele riigi tähtsaimatele iidsetele arheoloogilistele paikadele. See asula asub Vana-Egiptuse pealinnas Teebas ja on tinglikult jagatud kaheks osaks: "Elavate linnaks" ja "Surnute linnaks", nende vaheline piir on Niilus. Ekskursiooni käigus tutvutakse kuulsate vaatamisväärsustega: Karnaki tempel, Kuningannade org ja laulvad Memnoni kolossid.

Kõigepealt külastate Karnaki templit, mis asub Niiluse idakaldal samanimelises külas, 2,5 km kaugusel Luxorist. See templikompleks, mis asutati umbes 3200 eKr., on suurim Vana-Egiptuses. Kaks sajandit tagasi kaeti mastaapne ajaloomälestis liivaga ja alles 19. sajandil avastasid selle arheoloogid. Väljakaevamised objektil veel kestavad.

Seejärel lähete Niiluse läänekaldale, nn surnute linna. Siin asub Queens Valley – iidne nekropol, kus teadlased on avastanud umbes seitsekümmend vaaraode naiste ja nende laste, preestrite ja aadli esindajate hauda. Nende hulgas on vapustav arhitektuuriline ehitis, millesse maeti Ramses II esimene naine Nefertari. Valitseja armastas oma naist tohutult ja tegi kõik, et tema mälestus elaks võimalikult kaua.

Järgmisena näete Memnoni kolossi, mis on kaks 18-meetrist kuju. Need ehitati umbes 16. sajandil eKr. ja, nagu teadlased soovitavad, valvasid Amenhotepi peatempli sissepääsu. Erinevalt temast on kujud tänaseni peaaegu täielikult säilinud, kuigi need said kannatada umbes kaks tuhat aastat tagasi toimunud maavärinas.